Ostatnia aktualizacja:
2024-11-15
Nawożenie dolistne, czyli kilka słów o dokarmianiu dolistnym roślin
Nawożenie dolistne jest skuteczną metodą podnoszenia jakości plonów oraz wydajności upraw. Nie może być jednak traktowane jako jedyny sposób nawożenia. Stosując dokarmianie dolistne, należy pamiętać, że efektywność pobierania składników pokarmowych będzie lepsza, jeśli w uprawie roślin jest zachowana właściwa agrotechnika. Mowa tu o sytuacji, w której odczyn gleby jest uregulowany, a jej zasobność w fosfor, potas…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-14
Jaki nawóz pod pszenicę wybrać? Uprawa i nawożenie pszenicy
Uprawa i nawożenie pszenicy - podstawowe informacjePszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji. Słoneczna jesień wpływa na wzrost mrozoodporności. W zależności od odmiany wytrzymuje mrozy do -20ºC, a nawet do -25ºC pod okrywą śnieżną. Lubi ciepłą jesień, krótką zimę i wczesną, słoneczną wiosnę oraz równomierne, umiarkowane opady.Prawidłowa uprawa roli wpływa na…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-14
Przewodnik po najlepszych praktykach siewu rzepaku
Kiedy siać rzepak ozimy? Termin, głębokość siewu i wskazówkiOptymalny termin siewu rzepaku, może być bardzo zróżnicowany. Wszystko zależy od regionu, warunków klimatycznych, jak również specyfiki danego miejsca. Terminy siewu rzepaku dla większej części regionów Polski przypadają na okres od 15 do 25 sierpnia, tylko na krańcach północno-wschodnich Polski termin siewu przypada na początek miesiąca (5-10…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-14
Jaki nawóz pod kukurydzę?
Nawóz pod kukurydzę – czego kukurydza potrzebuje do życia?Kukurydza jest rodziną, która ma bardzo wysokie wymagania pokarmowe, a jej początkowy rozwój determinowany jest szeregiem różnych czynników, do których należy zaliczyć nawożenie przedsiewne. To właśnie ten zabieg warunkuje prawidłowy początkowy rozwój kukurydzy i wpływa na jej przyszłe plony.Dawka związków, których potrzebuje kukurydza, zależy m.in. od dwóch…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-14
Naturalne połączenie fosforu i wapnia w nawozie dolistnym
W ramach projektu BIOSTRATEG stworzyliśmy jako pierwsza na rynku firma produkt dolistny zbudowany w oparciu o alternatywne źródła surowca. Dzięki unikatowym połączeniu Fosforu (P) 75 g/kg, Wapnia (Ca) 80 g/kg, Boru (B) 75 g/kg i Azotu (N) 50 g/kg stworzyliśmy innowacyjny produkt wzbogacony o stabilizator pH. Produkt fosforowo-borowy otrzymał rejestrację Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-14
Nawozy dolistne – odżywianie i ochrona Twoich upraw
Nawozy dolistne DR GREEN – dlaczego warto je stosować?Zwiększająca się z roku na rok intensyfikacja produkcji, a wraz z nią oczekiwania producentów rolnych wymuszają coraz bardziej szczegółowe poznawanie roślin i zaspokajanie ich potrzeb w celu uzyskania maksymalizacji plonu. Jednym z nieodzownych elementów dzisiejszej produkcji rolnej jest nawożenie mikroelementowe.Krótka historia nawozów dolistnychJuż na przełomie XIX i…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-14
Skład nawozów ma znaczenie!
Nawozy dolistne DR GREEN swoją wysoką skuteczność i przyswajalność zawdzięczają przede wszystkim nowatorskim formułom aktywującym MicroActive™ i Macroactive™, zawartych kolejno w nawozach mikroskładnikowych oraz makroskładnikowych. Kompleksowo dobrane związki pokarmowe, a także aminokwasy, witaminy i związki organiczne (w tym glicyna) obecne w obu formułach, po dolistnej aplikacji przekształcają mikroelementy zawarte w nawozie do form skutecznie pobieranych i przyswajanych przez…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-14
Dokarmianie dolistne (odżywianie) kukurydzy. Co powinien zawierać nawóz dolistny do kukurydzy?
Kukurydza i jej potrzeby pokarmoweKukurydza pobiera bardzo duże ilości azotu, potasu, fosforu, magnezu oraz wapnia. Jeśli chodzi o mikroelementy, to do prawidłowego rozwoju potrzebuje cynku, manganu, boru, żelaza, molibdenu i miedzi. Podstawowym źródłem składników pokarmowych jest odpowiednio dobrane nawożenie doglebowe. Niestety niekorzystne warunki pogodowe oraz pogłębiające się zasolenie gleby, może utrudniać pobieranie zawartych w niej…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-14
Nawożenie buraka cukrowego – kiedy i jak stosować odpowiednie nawozy?
Uprawa buraka cukrowego cieszy się ogromną popularnością i praktycznie z roku na rok się zwiększa. W sezonie wegetacyjnym 2023 areał przeznaczony pod uprawę buraków cukrowych wynosił 264 tys. ha i oznaczał niemalże 18% wzrost w porównaniu z rokiem wcześniejszym. W sezonie tym odnotowano także wzrost plonów w przeliczeniu na 1 ha w stosunku do lat…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-14
Kompleksowe nawożenie kukurydzy: Przewodnik dla maksymalnych plonów
Kukurydza na ziarnoKukurydza jest rośliną o dużych wymaganiach. Głównym czynnikiem decydującym o wysokości uzyskanego plonu kukurydzy na ziarno, jest przede wszystkim zbilansowane przedsiewne nawożenie uzależnione od klasy gleby, jej jakości i zasobności.Kukurydza - nawożenie przedsiewneW naszych gospodarstwach mamy do wyboru kilka możliwości przedsiewnego nawożenia kukurydzy. Część składników pokarmowych dostarczane są w postaci nawozów naturalnych (obornik,…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-14
Jęczmień ozimy: optymalny siew, uprawa i nawożenie
Jęczmień ozimy to zboże, które ma najkrótszy okres wegetacji spośród wszystkich zbóż ozimych. Optymalny termin siewu dla tego gatunku przypada od I do II dekady września i zależy od rejonu kraju oraz od warunków atmosferycznych. Nie zaleca się przyspieszania terminu siewu, ponieważ przyczynia się to do nadmiernej wybujałości łanu, co wpływa niekorzystnie na zimowanie uprawy…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-14
Efektywne nawożenie mikroelementami zbóż – klucz do zdrowych i wysokich plonów
Dolistne nawożenie zbóż jest bardzo ważnym elementem uzupełnienia mikroelementów w roślinach. Warto pamiętać, że pobieranie mikroelementów przez system korzeniowy jest ograniczony. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wysokie pH gleby, do którego dążymy ze względu na maksymalne wykorzystanie przez zboża fosforu, potasu i azotu.Najważniejsze mikroelementy obecne w zbożuNajważniejszymi mikroelementami w zbożach są miedź, mangan, cynk i…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-06
Uprawa kukurydzy na ziarno
Agrotechnika uprawy kukurydzy na ziarnoPodstawowym zabiegiem w uprawie kukurydzy na ziarno jest głęboka orka zimowa. Orka wiosenna jest niewskazana, a jeżeli już jest konieczna, musimy ją wykonać jak najwcześniej z wałami ugniatającymi. Zabiegi wiosenne należy zacząć od włókowania i bronowania. Mają one na celu wyrównanie pola, ograniczenie utraty wody i zniszczenie chwastów. Bezpośrednio przed siewem…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-06
Siew, uprawa i nawożenie jęczmienia jarego
Jęczmień jary może być użytkowany w dwóch kierunkach: paszowym oraz browarnym. Jak tylko wystąpią niedobory makro i mikroelementów oraz zła uprawa gleby – zbyt zwięzła lub przewietrzona, negatywnie się to na nim odbije.Nawożenie jęczmienia jaregoPamiętaj: „Jęczmień jary jest rośliną wskaźnikową” i najlepsze efekty produkcyjne uzyskuje się na glebach zadbanych, żyznych, o gruzełkowatej strukturze, która umożliwia…
Ostatnia aktualizacja:
2024-11-06
Siew kukurydzy – kiedy, jak i gdzie? Zobacz, o czym trzeba pamiętać
Sianie kukurydzy na ziarno przez kilkanaście minionych lat pokazało nam potencjał tej uprawy. Sprzyja mu popyt na ziarno, nie tylko na cele paszowe, ale również dla przemysłu gorzelniczego, spożywczego, na biogaz, jak również – w ostatnich latach – na cele konsumpcyjne (odmiany cukrowe). Na podstawie sprzedaży materiału siewnego szacuje się że areał kukurydzy na ziarno…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-30
Nawozy mineralne – jaka jest ich efektywność?
Im wydajniejsze odmiany roślin, tym precyzyjniej należy mobilizować je do szybszego wzrostu, ale także wpływać na jakość plonu. Cel ten można osiągnąć poprzez dokładne poznanie wymagań pokarmowych i potrzeb nawozowych roślin, przestrzegając podstawowych praw. Poznaj te najważniejsze i dowiedz się więcej o nawozach mineralnych.Nawozy mineralne - podstawowe zasady nawożeniaNajważniejsze z nich to prawo minimum von…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Nawożenie rzepaku ozimego – jak robić to dobrze?
Rzepak ozimy to roślina oleista o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym. Jego uprawy w Polsce zajmują 95 proc. powierzchni wszystkich upraw oleistych. Właśnie dlatego wybraliśmy nawożenie rzepaku ozimego, jako temat naszego kolejnego artykułu.Do uprawy największą efektywność wykazują stanowiska obfite w próchnice i wapń klasy I-III. Gorszym plonowaniem cechują się gleby klasy IV. Rzepak lubi dużą wilgotność…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Uprawa rzepaku ozimego krok po kroku
Uprawa rzepaku ozimego jest w wielu gospodarstwach obowiązkowym elementem płodozmianu. Jednak w ostatnich latach, głównie z uwagi na warunki pogodowe i gwałtowne zjawiska atmosferyczne, rentowność tej uprawy znacznie się obniżyła. W tym samym czasie rozwój inżynierii i biotechnologii pozwolił opracować technologie i rozwiązania, dzięki którym nie tylko można zniwelować wpływ pogody, ale i zmniejszyć nakłady…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Uprawa buraka cukrowego – praktyczne wskazówki
Uprawa buraka cukrowego nie wszędzie daje zadowalające plony, ponieważ wymaga on odpowiednich warunków glebowych, nawożenia mineralnego oraz dolistnego. Uprawa buraka cukrowego w Polsce jest prowadzona głównie dla celów przemysłu cukrowniczego, choć rośliny te spełniają również funkcję pożywienia dla zwierząt. Jakie są warunki siewu i uprawy buraka cukrowego? By się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury poniższego…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Dlaczego warto nawozić w zgodzie z naturalnym wzrostem buraków cukrowych?
Burak cukrowy – krótka charakterystykaBurak cukrowy rozwija się prawidłowo na żyznych glebach o odczynie mieszczącym się w granicach 6,2 – 7,2. Długi okres wegetacji buraka warunkuje możliwość efektywnego wykorzystywania przez roślinę nawozów organicznych. Co więcej, burak cukrowy wykazuje znaczną wrażliwość na zasolenie gleby, a jego szybki start oraz optymalne wschody warunkowane są przez nieustanne zapewnianie…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Uprawa i nawożenie pszenżyta – co warto wiedzieć?
Pszenżyto ozime – ograniczenia w uprawieJednym z czynników ograniczających uprawę pszenżyta jest woda - pszenżyto jest stosunkowo wymagające pod tym względem. Intensywne opady począwszy od krzewienia do kłoszenia – jest to okres, w którym pszenżyto jest szczególnie wrażliwe na niedostatek wody – mogłyby zmienić sytuację pszenżyta. Kolejnym elementem, który w znaczący sposób ogranicza plony, są…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Siew, uprawa i nawożenie pszenicy ozimej
W Polsce pszenica jest najważniejszym i najczęściej uprawianym zbożem na cele paszowe oraz konsumpcyjne. Jej areał sięga 2,3 miliona ha, co stanowi ok 13,5% wszystkich gruntów rolnych w kraju, łącznie z nieużytkami, łąkami, sadami i grupami roślin uprawnych.Przedplon i przygotowanie stanowiska pod siew pszenicy ozimejNajczęstszym przedplonem w przypadku tej rośliny są: rzepak, kukurydza, burak cukrowy…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Kalendarz siewu i sadzenia warzyw
Poniżej znajdziesz szczegółowy kalendarz siewu oraz sadzenia warzyw. Dodatkowo przedstawiamy w nim wskazówki, jak dbać o poszczególne warzywa, aby rosły zdrowo. Przeczytaj poniższy artykuł.Jak wykonać rozsady warzyw? Szczegółowe informacjeWarzywa należy wysiać do wielodoniczek, które posiadają rozmiar określony przez producenta. Nasionka możesz także umieścić w multiplatach (jeśli posiadasz siewki, powinieneś je najpierw wypikować). Zanim jednak to…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Nawozy potasowe – co należy o nich wiedzieć?
Słowem wstępu na temat nawozów potasowychPodział formy chemicznej dzielimy na nawozy chlorkowe, bezchlorkowe i siarczanowe.Ze względu na metody stosowania wyróżniamy nawozy granulowane stosowane pogłównie lub przedsiewnie i dolistne dostarczane przez liście. W większości spotykamy nawozy fosforowo-potasowe. Kompleksowe rozwiązania w różnych kompozycjach. Fosporowo-azotowe, azotowo-potasowe, fosforowo-magnezowe i potasowo-magnezowe.Skąd wiedzieć, jaki nawóz wykorzystać?W zależności od rodzaju gleby, uprawy…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Nawożenie dolistne – start upraw
Stosowanie nawozów dolistnych jeszcze do niedawna traktowane było jako zbędny i kosztotwórczy zabieg, który nie zwracał się z i tak mało opłacalnych upraw polowych. Tymczasem, jak wykazują badania i testy polowe, dokarmianie dolistne roślin istotnie wpływa na wzrost ich produktywności, a tym samym na realny zarobek.Poza tym jesienne nawożenie dolistne ozimin warunkuje rozwój głębokiego systemu…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Siew, uprawa i nawożenie pszenicy jarej
Pszenica jara – krótka charakterystykaPszenica jara ze względu na krótszy okres wegetacji ma słabiej rozwinięty system korzeniowy i największe wymagania glebowe spośród wszystkich zbóż. Do jej uprawy wymagane są gleby kompleksu pszennego bardzo dobrego, pszennego dobrego i pszennego górskiego. Jest mało odporna na suszę. Niedobór wody w okresie od krzewienia do kłoszenia może spowodować znaczny…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Kalendarz nawożenia – dlaczego terminy nawożenia zbóż są tak istotne?
Nawożenie zbóż azotem – prawidłowe terminy zasilaniaWszelkie poradniki nawożenia mówią o tym, że mineralne nawozy azotowe powinny być stosowane jeszcze przed okresem największego zapotrzebowania rośliny uprawnej na składniki odżywcze. Dawka nawozu powinna być ustalana zgodnie z zapotrzebowaniem nawozowym plantacji. Zapotrzebowanie to jest składową wielu zmiennych, m.in.: rodzaju przedplonu, właściwości gleby, warunków pogodowych, czy poziomu nawożenia naturalnego.…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Odżywka na pszenicę – jaką wybrać?
W prawidłowym planie nawożenia pszenicy, oprócz podstawowego nawożenia doglebowego, nie może zabraknąć dokarmienia dolistnego. Dzięki zastosowaniu odżywki na pszenicę możemy szybko i skutecznie pokryć zapotrzebowanie na część składników pokarmowych makroelementowych oraz w pełni mikroelementowych. Zastosowana odżywka na pszenicę poprawia wykorzystanie dostępnych składników pokarmowych w glebie oraz skutecznie wspomaga roślinę w niekorzystnych warunkach pogodowych. Nawożenie dolistne…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Co warto wiedzieć o swojej glebie
Gleba to naturalne środowisko odżywcze roślin, zróżnicowane pod względem fizykochemicznym i biologicznym, którego skład zależy od rodzaju skały stanowiącej podłoże i ulegającej procesom glebotwórczym (fizycznym i chemicznym), ilości próchnicy oraz różnorodności żyjących w niej organizmów. Składa się z trzech faz: stałej (części mineralne, organiczne i mineralno-organiczne), ciekłej (roztwór glebowy) i gazowej. W glebach najżyźniejszych, optymalny udział ilościowy poszczególnych faz wynosi kolejno 40%, 30%, 30%. Wszystkie spełniają…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Jak wykorzystać resztki pożniwne
Resztki pożniwne to cała materia organiczna pozostawiona na danym stanowisku uprawy po zebraniu plonu, nazywana też plonem ubocznym. W jej skład wchodzą korzenie oraz nadziemne części roślin, takie jak strąki nasion, łodygi i liście. Jako naturalny materiał organiczny są bardzo bogatym źródłem substancji odżywczych. Ich właściwe wykorzystanie pozwala na zwiększenie zawartości próchnicy oraz poprawia aktywność…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-28
Jak zwiększyć zawartość fosforu przyswajalnego dla roślin?
ROZŁOŻ I ODBLOKUJ działa dwutorowo – aktywuje procesy biologiczne w glebie intensyfikując tym samym rozkład materii organicznej oraz przekształca złożone i nierozpuszczalne formy fosforu, jak fosforan wapnia, do form łatwo przyswajalnych, zwiększając dostępność dla roślin tego pierwiastka. Bazą produktu są specjalnie wyselekcjonowane bakterie z rodzaju Bacillus sp. oraz dodatkowe składniki, które korzystnie wpływają na aktywność…
Ostatnia aktualizacja:
2024-10-16
Jak stosować bor jesienią w uprawie rzepaku ozimego – kluczowe dawki i korzyści dla roślin
Bor zastosowany w okresie jesiennym w uprawie rzepaku ozimego, zagęszcza soki komórkowe w roślinie, co wpływa korzystnie na przezimowanie. Ma również duży wpływ na rozwój systemu korzeniowego roślin i przeciwdziała pękaniu łodyg.Niedobór tego pierwiastka zmniejsza możliwość przezimowania roślin, skutkuje redukcją kwiatostanów, mniejszą produkcją pyłku kwiatowego, mniejszą ilością łuszczyn i nasion w łuszczynie oraz pękaniem łodyg…
Ostatnia aktualizacja:
2024-07-03
Korzyści ze stosowania mikrogranulatu podczas siewu
Firma DR GREEN chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom Rolnika stworzył wraz z Politechniką Rzeszowską i Uniwersytetem Rzeszowskim nawóz mineralny MIKROGRANULAT DO SIEWU PRECYZYJNEGO. Produkt powstawał przez 5 lat w ramach projektu BIOSTRATEG. To dzięki tym wieloletnim badaniom stworzyliśmy innowacyjny produkt, którego najważniejszą funkcją jest wprowadzenie szybko dostępnych dla rośliny związków odżywczych mających kluczowe znaczenie w fazie…
Ostatnia aktualizacja:
2024-05-13
Nawóz fosforowo-potasowy – kiedy go stosować
Czym są nawozy fosforowo-potasowe? Czołowi producenciTo grupa nawozów łączących zarówno fosfor jak i potas w jedną granulę. Metod tworzenia i surowców wykorzystywanych do produkcji jest wiele. Na polskim rynku występuje kilku producentów nawozów kompleksowych zawierających te dwa pierwiastki. Chodzi o Zakłady Chemiczne Police, Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych, Luvena Luboń czy Fosfan Szczecin. Poza tym rynek…
Ostatnia aktualizacja:
2024-04-09
Nawozy dolistne – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć
Czym są nawozy dolistne - krystaliczne?Nawozy krystaliczne to grupa nawozów sypkich, dostosowanych do tworzenia roztworów wodnych i przeznaczonych do aplikacji dolistnej, stosowanych w celu kompleksowego dostarczenia składników odżywczych nawożonym roślinom.Obecnie na rynku polskim dostępna jest szeroka oferta tego typu nawozów. Zastępują one z powodzeniem szerzej dotychczas stosowane nawozy płynne, często oparte w znacznym stopniu na…
Ostatnia aktualizacja:
2024-03-18
pH gleby – co o odczynie gleby powinien wiedzieć każdy rolnik?
Jest wiele czynników, które mają ogromny wpływ na jakość gleby, a w konsekwencji na jakość plonów. Jednym z najważniejszych jest odczyn gleby, którego wartość określa, jaka jest dostępność wszystkich składników odżywczych dla roślin.Odczyn gleby a wartość pHW tabeli nr 1 przedstawiamy odczyny gleby z przypisaną do nich wartością pH.OdczynWartość pHSilnie kwaśny<4,5Kwaśny4,5-5,5Lekko kwaśny5,6-6,5Obojętny6,6-7,2Zasadowy7,3Tabela 1.Optymalne pH dla…
Ostatnia aktualizacja:
2024-03-18
Nawozy fosforowe – zastosowanie, rodzaje
Nawozy POLIDAP i POLIDAP LightW grupie nawozów azotowo-fosforowych oferowane są POLIDAP i POLIDAP Light o równomiernych, szarych granulach, klasa ziarnowa 2-5 mm, co najmniej 92%. Granule powlekane, niezbrylające się trwale. POLIDAP i POLIDAP Light może być stosowany pod wszystkie rośliny uprawne: zboża ozime i jare, rośliny przemysłowe i okopowe, na użytkach zielonych oraz w uprawie…
Ostatnia aktualizacja:
2024-03-05
Obniżenie pH wody do oprysku – jak to zrobić?
Zastosowanie wody do wszystkich oprysków, które wykonujemy na polu, ma bardzo duży wpływ na ich skuteczność. Najczęściej do zabiegów używana jest woda ze stawu, studni głębinowych, deszczówka, a często też ta pochodząca z wodociągów. Jak wiemy, każda z tych wód ma inne parametry. Jeszcze kilka lat temu większość z nas nie zdawała sobie sprawy, jak duży…
Ostatnia aktualizacja:
2024-03-05
Skuteczny krok w walce z suszą
W ostatnim trzydziestoleciu w Polsce obserwuje się wzrost nasilenia występowania suszy rolniczej, czego przyczyną są zmiany klimatyczne, od których rolnictwo jest w bardzo dużym stopniu zależne. Zmiany te powodowane są widoczną tendencją wzrostu temperatury powietrza i zmniejszeniem ilości opadów atmosferycznych w ciągu roku, co pogarsza strukturę bilansu wodnego, a w efekcie prowadzi do zmniejszenia wielkości…
Ostatnia aktualizacja:
2024-03-04
Aktywator gnojowicy
Aktywatory gnojowicy dostępne na polskim rynku występują w dwóch formach: płynnej lub w proszku. W skład aktywatorów wchodzą bakterie. Najczęściej są to szczepy bakterii kwasu mlekowego, troficzne, a także drożdże. Zadaniem tych mikroorganizmów jest prowadzenie procesu w kierunku fermentacji oraz zdolności do rozkładu masy organicznej, wiązania amoniaku i przekształcenia go do formy mineralnej. Jednym z głównych zadań aktywatora…
Ostatnia aktualizacja:
2024-03-04
Odmiany kukurydzy
Jakie odmiany kukurydzy wyróżniamy i czym się one charakteryzują?Kukurydza to roślina z rodziny wiechlinowatych, najbardziej wydajna spośród nielicznych upraw. Gatunek tej rośliny zajmuje trzecie miejsce pod względem powierzchni upraw na świecie. Obecnie, wszystkie uprawiane w Polsce odmiany kukurydzy, należą do odmian mieszańcowych. W ich hodowli wykorzystano zjawisko heterozji, nazywane inaczej, „bujnością i wigorem mieszańców”. Jaką…