Producent nawozów dolistnych
Producent nawozów dolistnych
Ostatnia aktualizacja:

Nawozy dolistne – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Czym są nawozy dolistne – krystaliczne?

Nawozy krystaliczne to grupa nawozów sypkich, dostosowanych do tworzenia roztworów wodnych i przeznaczonych do aplikacji dolistnej, stosowanych w celu kompleksowego dostarczenia składników odżywczych nawożonym roślinom.

Obecnie na rynku polskim dostępna jest szeroka oferta tego typu nawozów. Zastępują one z powodzeniem szerzej dotychczas stosowane nawozy płynne, często oparte w znacznym stopniu na bazie azotu. Producenci, wprowadzając nawozy krystaliczne, podkreślali przede wszystkim:

 • możliwość uzyskania większych stężeń substancji pokarmowych (w odniesieniu do nawozów płynnych),
 • dobrą stabilność tych produktów podczas przechowywania,
 • łatwość rozpuszczania i mieszania.

Jaki jest skład nawozów krystalicznych?

Praktycznie każdy producent ustala „autorski” skład swojego nawozu, stanowiący przeważnie mieszankę makro- i mikroelementów o „niepowtarzalnych” zaletach. Mając to na uwadze, przy wyborze konkretnego nawozu należy przede wszystkim zapoznać się z etykietą produktu.

Mikroelementy występują w tego typu nawozach najczęściej w formie chelatów (z wyłączeniem boru i molibdenu), soli nieorganicznych lub tlenków. W przypadku nawozów opartych na chelatach, w składzie powinien być podany:

 • czynnik chelatujący,
 • zawartość formy rozpuszczalnej w wodzie,
 • zawartość formy schelatyzowanej,
 • oraz zakres pH gwarantujący akceptowalną wartość formy schelatyzowanej.

Zawartość formy scheletyzowanej nie powinna być mniejsza niż 80 proc. Skład nawozów chelatowych może być dostosowany do potrzeb pokarmowych danej rośliny lub bardziej uniwersalny. Nawozy chelatowe charakteryzują się dobrą wchłanialnością mikroelementów. Często zawierają koncentrację tylko jednego pierwiastka. Należy jednak brać pod uwagę fakt, iż efektywność działania chelatów determinowana jest przez temperaturę oraz pH. Optymalny zakres to 15 do 25 stopni Celsjusza, zatem nie nadają się one do późnych zabiegów jesiennych i wczesnych wiosennych.

W przypadku nawozów opartych na solach ważna jest natomiast informacja o zawartości mikroskładników i ich rozpuszczalności w wodzie. Sole nieorganiczne mikroskładników (azotany, siarczany, chlorki) dobrze rozpuszczają się w wodzie, ale słabiej są wchłaniane przez liście. W konsekwencji wymagają stosowania większych od chelatów dawek w celu osiągnięcia podobnego efektu. Jednak ich działanie jest skuteczne w niższych temperaturach oraz cechuje je wyższa koncentracja składników.

Forma tlenkowa mikroskładników cechuje się wysoką koncentracją przy dosyć słabej rozpuszczalności. Stąd też ta grupa mikronawozów ze względu na rozciągniętą w czasie przyswajalność najczęściej stosowana jest do uzupełniania zasobności gleby w pierwiastki występujące w niedoborze.

Nawozy dolistne DR GREEN – nowoczesne rozwiązanie

Całkowicie nową jakością w ofercie nawozów krystalicznych stał się produkt polskiej marki nawozowej DR GREEN, powstałej 10 lat temu, dobrze już znanej rolnikom. Łączy on w sobie wszystkie czynniki determinujące efektywne i skuteczne dokarmianie roślin.

Ta nowoczesna technologia opiera się na nawozach mikroelementowych – dedykowanych poszczególnym rodzajom upraw – oraz nawozach uniwersalnych: makroelementowych. Możliwość stosowania ich w różnych kombinacjach, w zależności od bieżących potrzeb oraz uwarunkowań (termin stosowania, warunki atmosferyczne, przebieg wegetacji) stała się skuteczną metodą podnoszenia jakości plonów i wydajności upraw.

Innowacyjna formuła oraz zawarty w składzie stabilizator pH łączą się z takim cechami jak:

 • najwyższa zawartość składników oraz przyswajanie,
 • doskonała rozpuszczalność i mieszalność z większością środków ochrony roślin,
 • skuteczne działanie w relatywnie niskich temperaturach,
 • zawartość aminokwasów i witamin pełniących funkcje stymulujące i antystresowe.

Można więc powiedzieć, iż nawóz ten łączy, a jednocześnie przewyższa wszystkie zalety swoich poprzedników.

Artykuły które Cię zainteresują