Producent nawozów dolistnych
Producent nawozów dolistnych
Ostatnia aktualizacja:

Jak stosować bor jesienią w uprawie rzepaku ozimego – kluczowe dawki i korzyści dla roślin

Bor zastosowany w okresie jesiennym w uprawie rzepaku ozimego, zagęszcza soki komórkowe w roślinie, co wpływa korzystnie na przezimowanie. Ma również duży wpływ na rozwój systemu korzeniowego roślin i przeciwdziała pękaniu łodyg.

Niedobór tego pierwiastka zmniejsza możliwość przezimowania roślin, skutkuje redukcją kwiatostanów, mniejszą produkcją pyłku kwiatowego, mniejszą ilością łuszczyn i nasion w łuszczynie oraz pękaniem łodyg w niesprzyjających warunkach. Pierwsze objawy widoczne są już jesienią, w pierwszej kolejności na młodszych częściach roślin. Liście są małe, zdeformowane, pomarszczone i kruche. Widoczna jest marmurkowatość oraz fioletowe przebarwienia na brzegach liści, a także pęknięcia, dziury i kawerny na przekroju korzenia.

Nawożenie rzepaku borem

Nawożenie rzepaku borem należy zacząć już jesienią od fazy 6-8 liści. Kolejne zabiegi wykonujemy wiosną:

  1. po ruszeniu wegetacji,
  2. w fazie rozwoju pędu głównego,
  3. w fazie zielonego pąka (zabieg ma duży wpływ na kwitnienie i kondycję produkowanego pyłku kwiatowego).

Przy wyborze produktu zawierającego bor należy pamiętać, że bor nie występuje w formie chelatu i ma bardzo wysokie pH na poziomie 8. Uniemożliwia to stosowanie łączne z insektycydami, gdyż ogranicza ich działanie. Wysokie pH może mieć również negatywny wpływ na tworzenie mieszanin zbiornikowych i wytrącanie się pewnych składników. Najlepszym produktem dostępnym na rynku jest DR GREEN BOROWY firmy Dr Green Sp. z o.o., zawierający 120 g boru, 50 g żelaza i co bardzo ważne kondycjoner pH. Obniża on pH roztworu cieczy roboczej do poziomu 4,5. Elementem wprowadzającym do rośliny jest 14 aminokwasów roślinnych, co zapewnia szybkie pobranie i maksymalne wykorzystanie składników. Zawarty kondycjoner pH umożliwia łączne stosowanie produktu z insektycydami, fungicydami i siarczanem magnezu. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie substancji czynnych z tych produktów bez konieczności stosowania dodatkowych kondycjonerów aby obniżyć pH.

Produkty używane w uprawie