ROZŁOŻ I ODBLOKUJ działa dwutorowo – aktywuje procesy biologiczne w glebie intensyfikując tym samym rozkład materii organicznej oraz przekształca złożone i nierozpuszczalne formy fosforu, jak fosforan wapnia, do form łatwo przyswajalnych, zwiększając dostępność dla roślin tego pierwiastka. Bazą produktu są specjalnie wyselekcjonowane bakterie z rodzaju Bacillus sp. oraz dodatkowe składniki, które korzystnie wpływają na aktywność mikroorganizmów, przyspieszających mineralizację materii organicznej.
Fosfor (P) jako jeden z trzech podstawowych makroelementów, który jednocześnie jest bardzo słabo przyswajalny, ma kluczowe znaczenie dla wzrostu roślin oraz stymulowania rozwoju korzeni, a tym samym pobierania przez roślinę składników pokarmowych oraz wody, a także utrzymania jej w podłożu. Korzystnie wpływa zwłaszcza na prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy oraz innych procesów energetycznych zachodzących w roślinach, a także odporność roślin na niekorzystne warunki panujące na polach. W wyniku niedoboru fosforu rośliny znacznie spowalniają tempo wzrostu oraz ciemnieją. Długotrwały niedobór tego składnika u roślin powoduje, że są niewyrośnięte oraz posiadają słabo rozwinięty system korzeniowy.
Fosfor jest potrzebny roślinie od etapu siewki do osiągnięcia pełnej dojrzałości, jednak rośliny przyswajają go jedynie w formie jonów wodorofosforanowych H2PO4– i HPO42, a sama gleba nie jest zasobna w ten makroskładnik. Stężenie fosforu w glebie mieści się w zakresie 500-800 mg/kg suchej gleby, a jego średnia zawartość wynosi 0,05% (w/w). Około 60% gleb występujących na terenie Polski charakteryzuje się niską lub bardzo niską zawartością fosforu przyswajalnego dla roślin i taka forma stanowi średnio tylko 0,1% całego fosforu występującego w glebie. W badaniach wykonanych w ramach programu „Monitoring chemizmu gleb ornych Polski” wykazano, że z w ciągu kilku lat spadła zawartość fosforu przyswajalnego i jego średnia zawartości w przeliczeniu na pięciotlenek fosforu wynosi 14,65 mg P2O5·100g-1. Czynnikami, które wpływają na przyswajalność tego pierwiastka są odczyn gleby, zawartość związków żelaza i glinu, obecność przyswajalnego wapnia oraz zawartość substancji organicznej. Największa jego ilość znajduje się w przypowierzchniowych warstwach gleby, a zmniejsza się wraz z głębokością profilu glebowego. Ze względu na to, że znacznie większa ilość tego makroskładnika występuje w formach niedostępnych dla roślin, coraz częściej zwraca się uwagę na aktywację naturalnych mechanizmów zwiększających biodostępność fosforu obecnego w glebie (natywnego i uwstecznionego) oraz istotną w tych procesach rolę bakterii.
Bakterie zawarte w ROZŁOŻ I ODBLOKUJ z rodzaju Bacillus sp. to tzw. bakterie fosforowe, które przekształcają związki fosforu z form niedostępnych, a więc zablokowanych dla roślin, do form dla nich przyswajalnych. Wydzielają do gleby enzymy – fosfatazy i fitazy, które przeprowadzają hydrolizę i mineralizację związków organicznych. Aktywność enzymatyczna bakterii prowadzi do przekształcenia fosforu organicznego w fosfor nieorganiczny, który w formie jonowej jest przyswajalny dla roślin. Bakterie fosforowe dodatkowo wprowadzają do gleby wiele substancji promujących wzrost roślin tj. siderofory, auksyny, cytokiny oraz witaminy.
Skuteczność produktu ROZŁOŻ I ODBLOKUJ na przyspieszenie rozkładu resztek pożniwnych oraz zwiększenie ilość przyswajalnego dla roślin fosforu, na skutek działania zawartych w nim bakterii, potwierdzają wykonane w naszym laboratorium badania.
Warunki polowe odwzorowano w komorze fitotronowej i wykonano analizę zawartości fosforu w glebie przed i po zastosowaniu preparatu w dawce 2kg/ha/200l po upływie trzech tygodni.
Jak w ciągu 3 tygodni zmieniła się zawartość fosforu w glebie po zastosowaniu naszego preparatu na słomę z pszenicy? | ||
---|---|---|
Fosfor (P) [mg/kg] | Pięciotlenek fosforu (P2O5) [mg/kg] | |
GLEBA PRZED ZASTOSOWANIEM PREPARATU | 370 | 850 |
GLEBA PO ZASTOSOWANIU PREPARATU | 420 | 960 |