Producent nawozów dolistnych
Producent nawozów dolistnych
Ostatnia aktualizacja:

Dlaczego warto nawozić w zgodzie z naturalnym wzrostem buraków cukrowych?

Burak cukrowy – krótka charakterystyka

Burak cukrowy rozwija się prawidłowo na żyznych glebach o odczynie mieszczącym się w granicach 6,2 – 7,2. Długi okres wegetacji buraka warunkuje możliwość efektywnego wykorzystywania przez roślinę nawozów organicznych. Co więcej, burak cukrowy wykazuje znaczną wrażliwość na zasolenie gleby, a jego szybki start oraz optymalne wschody warunkowane są przez nieustanne zapewnianie roślinie możliwie jak najlepszych warunków rozwojowych. To właśnie od nawożenia w głównej mierze zależne jest plonowanie, zawartość cukru, tempo rozwoju i ogólna jakość buraków cukrowych.

Buraki cukrowe – zapotrzebowanie na składniki pokarmowe

Podstawę do wydajnego plonowania buraków cukrowych stanowią nawozy mineralne. Powinny być one starannie dobrane do warunków glebowych oraz faktycznego zapotrzebowania pokarmowego. To właśnie: azot, potas, fosfor, sód, siarka, bor, mangan, cynk, magnez i żelazo warunkują dynamikę wzrostu rośliny oraz jej plon. Składniki te mogą być dostarczane roślinie w formie dolistnego nawożenia. Niezwykle istotne jest, aby były one dostarczane zgodnie z kalendarzem nawożenia buraka.

Nawożenie mineralne buraków cukrowych

Podstawę do wydajnego plonowania buraków cukrowych stanowią nawozy mineralne. Powinny być one starannie dobrane do warunków glebowych oraz faktycznego zapotrzebowania pokarmowego. To właśnie: azot, potas, fosfor, sód, siarka, bor, mangan, cynk i magnez warunkują dynamikę wzrostu rośliny oraz jej plon. Składniki te mogą być dostarczane roślinie w formie dolistnego nawożenia technologią Dr Green. Niezwykle istotne jest, aby były dostarczane zgodnie z kalendarzem nawożenia buraka.

Buraki cukrowe – składniki pokarmowe i nawożenie

Azot – głównie wiosną w dwóch dawkach

Nawożenie azotem stymuluje rozwijanie się powierzchni liściowej buraka, co umożliwia fotosyntezę oraz produkcję węglowodanów, które gromadzą się w korzeniu rośliny. Pierwsza dawka azotu powinna być dostarczana przedsiewnie przed agregatem uprawowym lub we wczesnych fazach wzrostu buraka. Warto zadbać o to, by dawka azotu mieściła się w granicach od 50 do 70 kg na hektar.

Kolejna dawka azotu powinna być stosowana pogłównie i przypada ona na stadium rozwoju buraka od powstania 4 – 5 liścia do początku zakrycia międzyrzędzi.

Fosfor – najwięcej w fazie wschodów buraka cukrowego

Fosfor to jeden ze składników, który reguluje plonowanie korzeni oraz wzmaga w nich zawartość cukru. Dodatkowo stymuluje on rozwój korzenia rośliny. Nawożenie fosforem powinno być przeprowadzane głównie w fazie wschodów buraków cukrowych.

Potas – w uprawie buraków głównie przedsiewnie

Potas to jeden z najistotniejszych składników pokarmowych dla buraków cukrowych. Jego zadaniem jest regulowanie gospodarki węglowodanowej i azotowej, co wpływa na ilość cukru gromadzonego w korzeniu. Nawozy potasowe regulują odporność rośliny na stres wodny oraz zapewnia jej prawidłowy rozwój.

Siarczan magnezu – od rozwoju liści do rozwoju korzenia roślin

Magnez reguluje gospodarkę azotową buraków cukrowych, a także wpływa na zachowanie optymalnej ilości oraz jakości cukru w korzeniach. Nawożenie siarczanem magnezu powinno być przeprowadzane przez cały okres rozwoju buraka cukrowego.

Bor, sód, żelazo, mangan, cynk – 2 – 3 razy w ciągu okresu wegetacyjnego

Bor to jeden z kluczowych pierwiastków, którego niedobór hamuje wzrost rośliny oraz wpływa na więdnięcie, zdrobnienie oraz pękanie liści. Duże niedobory boru mogą obniżyć plonowanie buraków cukrowych nawet o 50%, a samą zawartość cukru nawet do 4%. Nawożenie dolistne borem powinno być wykonywane trzy razy w okresie sezonu wegetacyjnego w dawce nie mniejszej niż 100 g na hektar. Pierwsza dawka powinna być aplikowana już w fazie 4 liści, natomiast druga przed zakryciem międzyrzędzi.

Odpowiednia zawartość sodu wpływa na prawidłowy wzrost rośliny i jej korzeni, a także uwadnia buraki. Żelazo uczestniczy pośrednio w syntezie białek, a mangan reguluje gospodarkę azotową rośliny, intensyfikując fotosyntezę. Buraki cukrowe powinny być suplementowane niewielkimi dawkami tych pierwiastków minimum 2 – 3 razy w okresie od rozwoju liści, w czasie wzrostu rozety liściowej oraz podczas rozwoju korzenia.

Zapotrzebowanie roślin buraka cukrowego na powyższe mikroelementy pokrywają najbardziej stężone nawozy dolistne, których skład pierwiastkowy (zawartość składników pokarmowych) został skomponowany zgodnie z wymaganiami pokarmowymi buraka w poszczególnych etapach jego wzrostu i rozwoju.

Przekonaj się o skuteczności technologii DR GREEN w uprawie buraka cukrowego.

Produkty używane w uprawie

Artykuły, które Cię zainteresują